Paweł Jamer

Strona domowa

Morihei Ueshiba

Prawdziwe zwycięstwo to zwycięstwo nad sobą.

Morihei Ueshiba

Sztuka walki jest trenowaniem twojej własnej, znajdującej się w tobie siły, którą musisz rozwijać i za pomocą której możesz wchłaniać siłę innych, nie działając agresywnie.

Morihei Ueshiba

Wygrana lub przegrana nie jest prawdziwym budo. Prawdziwe budo nie zna porażki. Nigdy nie przegrywać oznacza nigdy nie walczyć.

Morihei Ueshiba

Pozwól przeciwnikowi iść tam, gdzie chce - zmień mu drogę, jeśli tego pragnie, a potem pozwól mu upaść tam, gdzie chce.

Morihei Ueshiba

Najlepszym sposobem na starcie z przeciwnikiem jest przekonanie go o daremności jego działania. Wojownik pokazuje, że jego celem nie jest niszczenie czegokolwiek, lecz budowanie swojego własnego życia. Ten, kto kroczy w kierunku swoich marzeń, szuka harmonii i zrozumienia u innych i nie ma nic przeciwko mówieniu po tysiąckroć o tym czego pragnie, aż do chwili kiedy zostanie usłyszany i zrozumiany.

Morihei Ueshiba

Nie spędzaj całego swojego czasu, patrząc na problemy, które przed tobą stoją. One będą cię hipnotyzować i utrudniać jakiekolwiek działanie. Nie powinieneś koncentrować się zbyt mocno na swoich cechach, gdyż istnieją one po to, aby ich używać, a nie po to, by je pokazywać.

Morihei Ueshiba

Siła człowieka nie leży w jego gotowości do ataku, ale umiejętności powstrzymania się od niego. Przygotowuje się on przez medytację, ćwiczenia i pogłębianie świadomości własnych intencji -do bycia silnym i kontynuowania wędrówki po własnej ścieżce, nawet jeśli wszyscy wokół próbują odciągnąć go od jego celów.

Morihei Ueshiba

Kiedy zauważysz zbliżającego się przeciwnika, uprzedź go i przemów ciepłymi słowami. Jeśli przeciwnik będzie trwał w swoim agresywnym nastawieniu, nie podejmuj walki, chyba że coś dzięki niej zyskasz. W takim przypadku, użyj siły przeciwnika, nie tracąc własnej.

Morihei Ueshiba

W ekstremalnych sytuacjach, zwłaszcza gdy jesteś bliski swojego celu, Wszechświat sprawdzi twoje intencje, domagając się całej twojej energii. Bądź przygotowany na wiele wielkich prób, w czasie, gdy twoje marzenie staje się rzeczywistością.

Morihei Ueshiba

Jeśli twoje serce jest wystarczająco pojemne, będzie w stanie przyjąć wszystkich, którzy są przeciwni twemu przeznaczeniu. Kiedy tylko przyjmiesz ich z miłością, będziesz w stanie zniwelować negatywną energię, którą niosą ze sobą twoi przeciwnicy.

Morihei Ueshiba

Porażka przychodzi przed zwycięstwem. Kluczem do wygranej jest umieć przegrać i mimo to nie odstępować.

Morihei Ueshiba

Zwycięstwem jest przezwyciężenie dysharmonii własnego umysłu i do tego należy dążyć. To nie jest tylko teoria. Praktykuj to, a wtedy poznasz potęgę jedności z naturą.

Morihei Ueshiba

W aikido nie ma wrogów. Mylisz się, jeżeli sądzisz, że budo znaczy mieć wrogów, być silnym i pokonywać ich. W prawdziwym budo nie ma pojęcia "wróg". Prawdziwe budo to jedność z Wszechświatem, z jego "Centrum".

Morihei Ueshiba